SADOX JAK STOSOWAĆ

Płonące świece SADOX tworzą rodzaj namiotu cieplnego, chroniąc pąki kwiatowe przez przemarznięciem i chroniąc przyszłe owoce.

W kilku krokach

A oto prosta instrukcja używania świec sadowniczych SADOX wypracowana w toku wieloletnich doświadczeń w naszym sadzie.

Świece sadownicze SADOX
Rozstawianie

Pierwszym krokiem jest rozstawienie między drzewami owocowymi świec sadowniczych SADOX co 8 metrów wzdłuż i co 5 metrów w poprzek sadu. Na pokrycie hektara sadu w tym kroku potrzebujemy około 250 świec.

Świece sadownicze SADOX
Dodawanie

W drugim kroku, aby nie dać się zaskoczyć sroższym przymrozkiem, zwiększamy ilość świec o 125, rozstawiając kolejne w środku prostokątów z poprzedniego rozstawu. W sumie uzyskujemy pokrycie 375 sztuk na hektar.

Świece sadownicze SADOX
Zapalanie

W trzecim kroku zapalamy świece rozstawione w kroku pierwszym. Używamy do tego palnika z małą butlą propan-butan. Ilość zapalonych świec powinna być adekwatna do prognozowanej nocą temperatury.

Świece sadownicze SADOX
Uzupełnianie

W czwartym kroku przy temperaturach niższych od prognozowanych zapalamy pozostałe świece w ilości adekwatnej do występującego przymrozka. Poniżej można znaleźć ilość świec na hektar w zależności od temperatury.

Świece sadownicze SADOX
Monitorowanie

W piątym kroku monitorujemy temperaturę w koronach drzew owocowych i w razie potrzeby proporcjonalnie dostawiamy i zapalamy kolejne świece, aby ich ilość była adekwatna do występujących warunków.

Świece sadownicze SADOX
Gaszenie

W ostatnim kroku po wzroście temperatury do 0 st. C (około godz. 7.00) gasimy świece w kolejności odwrotnej do ich zapalania. Nie wykorzystane świece pozostawiamy w sadzie na kolejne mroźne noce do następnego palenia.

jak rozstawić świece

Aby jak najefektywniej wykorzystać świece sadownicze SADOX, czyli uratować nasze zbiory przed przymrozkami, wydając przy tym jak najmniej pieniędzy, powinniśmy postępować według następującego schematu.

-3 st. C  W zależności od prognoz ustawiamy świece co 8 metrów wzdłuż i co 8 metrów w poprzek sadu. Na pokrycie jednego hektara wystarczy wtedy około 156 świec, co powinno uchronić pąki kwiatowe przed małym przymrozkiem do -3 st. C.

-6 st. C  Dobry sadownik nie powinien dać się zaskoczyć i przygotować się na mniej optymistyczne prognozy pogody i sroższe przymrozki. Dostawiając dodatkowe świece w środku prostokątów z poprzedniego rozstawu dodamy na hektar 78 świec, co w sumie da 234 sztuk. Taka ilość powinna palących się świec sprawi, że nasze owocowe drzewka będą bezpieczne nawet przy przymrozku do -6 st. C.

Powiększ schemat

SADOX - przykładowy rozstaw świec sadowniczych

Instruktaż filmowy

SADOX - pąki kwiatów w sadzie

temperatura liczba świec

W poniższej tabeli przedstawiamy szacunkową ilość świec sadowniczych SADOX na jeden hektar sadu w zależności od temperatury poniżej 0 st. C.

Owoce czereśni

ile świec używać

Kluczem do sukcesu przy ochronie pąków kwiatowych drzew owocowych przed przemarznięciem na wskutek przymrozków jest zapobieżenie spadkowi temperatury koron drzew poniżej 0 st. C. W zależności od wielkości przymrozka musimy odpowiednio rozstawić adekwatną ilość świec sadowniczych SADOX.

W poniższym zestawieniu prezentujemy takie zestawienie ilości świec na jeden hektar w zależności od spadku temperatury. Należy nadmienić, iż nie są to wyniki precyzyjnych badań naukowych, a raczej wiedza płynąca z naszych praktycznych doświadczeń.

W zależności od warunków pogodowych, ukształtowania terenu i innych czynników wartości te mogą ulec zmianie. Dlatego najlepszą metodą jest ciągłe monitorowanie spadku temperatury i na bieżąco korekta zarówno ilości jak i rozstawienia zapalnych świec sadowniczych SADOX. Tylko takie podejście zagwarantuje, że pąki kwiatowe przetrwają przymrozki w dobrej kondycji i będziemy cieszyć się pełnymi zbiorami z naszych sadów.

Świece sadownicze SADOX

-1

100

Świece sadownicze SADOX

-2

200

Świece sadownicze SADOX

-3

250

Świece sadownicze SADOX

-4

300

Świece sadownicze SADOX

-5

350

Świece sadownicze SADOX

-6

400

Świece sadownicze SADOX

-7

450

Świece sadownicze SADOX

-8

500